زادروز چارلز داروین، دانشمند و زیست‌شناس انگلیسی و بنیانگذار نظریهٔ تکامل

زادروز چارلز داروین، دانشمند و زیست‌شناس انگلیسی و بنیانگذار نظریهٔ تکامل

تاریخ انتشار: سه شنبه، 23 بهمن 1397 گروه خبری: عمومی بازدید: 1564 بار


چارلز رابرت داروین (Charles Robert Darwin) در 12 فوریه 1809 (23 بهمن 1187 شمسی) از خانواده ای ثروتمند در شهر شروزبری (Shrewsbury) شهرستان شروپ‌شر (Shropshire) انگلستان دیده به جهان گشود. وی در سال 1831 ماجراجویی و سفر 5 ساله ای را با کشتی اچ‌ام‌اس بیگل (HMS Beagle) متعلق به نیروی دریایی بریتانیا تجربه کرد. پس از تحقیقات بیشمار بر روی گونه های حیوانات بالأخره در سال 1859 کتابی را تحت عنوان خاستگاه گونه ها (On the Origin of Species) منتشر نمود.

چارلز در خانواده ای ثروتمند و مرفه متولد شد. وی پنجمین فرزند از 6 فرزند خانواده بود. شجره نامه ی او یک ریشه ی علمی را شامل می شود. پدرش دکتر رابرت داروین (Dr. R.W. Darwin) یک پزشک بود. پدربزرگش دکتر اراسموس داروین (Dr. Erasmus Darwin) نیز یک گیاه شناس مشهور بود.مادرش سوزانا وِجوود داروین (Susannah Wedgwood Darwin) هنگامی که چارلز 8 سال سن داشت درگذشت.

چارلز داروین در سن 16 سالگی و در اکتبر سال 1825 همراه برادرش اراسموس (Erasmus) به دانشگاه ادینبرو (University of Edinburgh) وارد شد. 2 سال بعد او به عنوان دانشجوی کالج مسیح (Christ’s College) دانشگاه کمبریج (Cambridge) پذیرفته شد. پدرش امیدوار بود که مسیر او را دنبال کرده و به یک پزشک تبدیل شود، اما چارلز با خون میانه ی خوبی نداشت. پدرش پیشنهاد داد که چارلز به یک کشیش تبدیل شود اما علاقه ی او به شدت با تاریخ طبیعتعجین بود.

چارلز داروین در 19 آوریل 1882 (30 فروردین 1261) در شهر لندن دار فانی را وداع گفت و در کلیسای وست‌مینستر (Westminster Abbey) به خاک سپرده شد.